محله چینی ها - 1.0 out of 5 based on 1 vote

دروغ‌ها و راست‌ها درباره چین، محصولات چینی و محصولاتی که در چین تولید می‌شوند

مید این جین 

ببخشيد اجازه؟!

چند سالي است که رويداد عجيبي گريبانگير تجار، فروشندگان و خريداران در عرصههاي مختلف بازار شده است.

قطعاً بسياري از شما با ديالوگهاي زير آشنا هستيد:

خريدار: ببخشيد اين محصول کجا است؟

فروشنده: آلمان

چين يا آلمان واقعي؟!
فروشنده: نه آقا! خدا وکيلي اصل آلمان
در بازارهاي مختلف با ديالوگ
هاي اينچنين برخورد کردهايم.

در بازار پوشاک، کيف و کفش، لوازم خانگي، موبايل، کامپيوتر و ابزارآلات صنعتي و....

امروز قصد داريم اين موضوع را کمي به چالش بکشيم و از جوانب مختلف، آنرا مورد بررسي قرار دهيم.

اميدواريم که اساتيد بزرگوار فعال در حوزه ابزارآلات صنعتي و تجهيزات ايمني، به دل نگيرند.

 

 1x 1

واقعيت هايي درباره کشور چين

جهوري خلق چين، کشوري است در شرق آسيا

چين، پرجمعيت ترين و يکي از گستردهترين کشورهاي جهان است

پايتخت آن پکن ميباشد

شانگهاي مهمترين شهر و بندر آن است.

نام چين از نام خاندان سين گرفته شده است که بر اين کشور فرمان ميراندند.

جمعيت حدوداً: 1,367,000,000

مساحت: 9,596,960

مذهب: تائو

واحد پول: يوان

درصد با سوادي: 86%

اقتصاد چيني از اواخر دهه 1970 رشد پرشتاب خود را آغاز نمود و با سيستم توسعه اقتصادي خاص خود توانست در سه دهه اخير به طور متوسط، رشد اقتصادي 10%را تجربه نمايد.

چين، با اين نرخ رشد خيره کننده توانست به دومين اقتصاد جهان تبديل شود. البته ناگفته نماند که در برخي آمارهاي تخصصي، رتبه اول جهان را کسب نموده است.

صنايع اصلي چين بسيار گسترده و شامل محصولات آهن و فولاد، ذغال سنگ، ماشينآلات، نفت گاز پتروشيمي، لوازم الکترونيکي و اسباب بازي و...ميباشد.

با وجود رشد اقتصادي بالاي اين کشور، هنوز ساختار کشاورزي جامعه خود را حفظ نموده به طوري که حدود 34%از مردم اين کشور در بخش کشاورزي فعاليت دارند.

تلنگر

لازم است بدانيم که چين، بزرگترين شريک تجاري کشور ايران در سالهاي اخير بوده، ولي در مواردي نه چندان کم به دليل واردات بي رويه کالاهاي بي کيفيت، مورد انتقاد شديد ميباشد.

نکات جالب درباره غول هاي صنعت دنيا و چين

جالب است بدانيم بسياري از کشورهاي جهان از جمله:

آمريکا، آلمان، روسيه، انگليس، برزيل، ژاپن و... از کشور چين کالا وارد ميکنند و بسيار هم کالاهاي چيني در ميان مردم اين کشورها خريدار دارد؛ البته خريدار راضي.

چرا کالاهاي چيني در دنيا خريدار دارد؟

همه تجار و کسبه از جمله تجار و کسبهي حسنآباد با بحثهاي سرمايه، دارايي، هزينه و.... آشنا هستيم.

خوب ميدانيم يک فروشگاه در خيابان امام خميني، هزينههاي خاص خودش را دارد و يک فروشگاه طبقهي سوم فلان پاساژ، هزينههاي خاص خودش را دارد.

برخي هزينهها مانند ماليات، عوارض، حتي سرقفلي، اجاره و حقوق کارمندان و....

اگر فروشگاه يا دفتر تجاري 10 نفر کارمند داشته باشد، هزينه ماهيانه اين کارمندان بايد از سود حاصل شود.

اگر در ابعاد بزرگتر وارد شويم، يکي از قسمتهاي قيمتگذاري هر محصول يا خدمت - چه در کارخانه چه در دفتر، چه در فروشگاه- حقوق پرداختي از طرف کارفرما ميباشد.

به همين دليل، کشور چين به دليل پايين بودن دستمزد کارگران، گزينهي دلچسبي براي کليه تجار و بازرگانان جهان ميباشد.

حال، اين تاجر ميخواهد آمريکايي باشد يا آلماني يا ايراني... فرقي ندارد!

 

از 1 تا 7 کدام را انتخاب مي کني؟

چرا بسياري از مردم دنيا از کالاهاي چيني راضي هستند، اما بسياري از مردم ما نه تنها راضي نيستند، بلکه بدبين هم هستند؟

اين بدبيني تا جايي رخنه کرده که خريداران به حرفهاي فروشندگان بي اعتماد شده و حتي به کالاهايي که ساخت آمريکا، ساخت آلمان يا.... خورده هم بدبين هستند.

کشور چين در هفت کيفيت، کالا توليد ميکند!

همان موضوعي که ما با عنوان درجه 1، درجه 2 و درجه 3 ميشناسيم، در کشور چين تا درجه 7 ادامه دارد.

توليدکنندگان چيني سياستي دارند با اين عنوان که ما به هيچ خريداري، نه نميگوييم.

فرقي نمي کند اين خريداران درجه 1 بخواهند، درجه 2 بخواهند يا درجه 7.

در تقسيم بندي ابزارآلات صنعتي و تجهيزات ايمني ما به 5 دسته بندي تقريبي مي رسيم.

کالاهايي که واقعا ساخت کشورهاي آمريکا، آلمان، انگليس و...هستند و بر روي خود محصول هم حک شده است.

کالاهايي که ساخت کشور چين ميباشد و بر روي محصول هم نام چين، حک شده است.

کالاهايي که در چين توليد شده، اما بر روي محصول کشورهاي جنوب آمريکا، آلمان، انگليس و...حک شده است.

محصولاتي که به صورت خام و مارک نخورده از چين وارد بازار ايران ميشود و در خود بازار، برند و کشور سازنده حک ميشود که اينگونه افراد متاسفانه با عنوان کاسب وارد بازار شدهاند، اما هيچيک از کسبه و تجار بازار حسن آباد، اين افراد را به عنوان کاسب قبول نداشته وعمدتا رابطهي خوبي هم با اين افراد ندارند.

محصولاتي که به نام ته انباري معروف هستند و عمدتا از طريق ترکيه و دبي به کشور وارد ميشوند و چون بستههاي محصول معمولا دچار آسيب شدهاند در کشور بستهسازي و بستهبندي ميشوند.

بي انصافها

اصل موضوع، ورود برخي افراد بي انصاف به حوزه ابزارآلات صنعتي اين بازار قديمي و مشتريمدار ميباشد.

افرادي براي سود بيشتر، نه تنها آسيبهاي جبران ناپذيري به مشتري و افکار و اعتقاداتش وارد ميکنند، بلکه لطمههاي جبران ناپذيري را به کسبهي متعهد و شرافتمند حسن آباد وارد ميکنند.

از قديم ميگويند: “مار گزيده از ريسمان سياه و سفيد ميترسد.”

آري! مشتري که به بازار حسن آباد مي آيد چنانجه به پست يکي از اين فروشندگان بي انصاف بخورد، اين موضوع را تعميم خواهد داد و چه بسا بگويد که همه کسبه اين صنف، همينطور هستند.

در صورتي که در بازار حسن آباد، تجار و کسبهي صادق و دلسوز در حال فعاليت هستند که حق زيادي بر گردن صنف ابزار و اين مرز و بوم دارند.

آيا در اين چين بي کيفيت دروغي، مشتريان هم سهيم هستند؟                                                                                                                                                                                          بله! برخي از مشتريان توقع دارند که پول جنس چيني را پرداخت کنند، اما جنس آمريکايي با خود ببرند و با همين توقعات، زمينه شنيدن دروغ را فراهم مي کنند.

با انصافها

لازم به ذکر است که کالاهاي چيني الزاما کالاهاي بيکيفيتي نيستند، بلکه برندهاي يبسيار معتبري در زمينه ابزار در حال فعاليت هستند و محصولات بسيار خوب و قابل قبولي که همتراز ابزارهاي اروپايي وبا قيمت مناسب تر وارد بازار نموده اند.

در بسياري مواقع، مانند مصارف خانگي و مصارف کارگاهي، اجناس چيني درجه يک جواب کار را مي دهد و نيازي به خريد محصولات غربي با قيمت بالا نيست. محصولات غربي و اصلي براي کارهاي صنعتي بزرگ مانند نفت، گاز و پتروشيمي و صنايع فولاد و صنايع خودروسازي و ... از اين قبيل صنايع تجويز مي گردد.

برندهاي بسياري داريم در بازار که توسط تجار و فروشندگان بنام در حال عرضه است و بر روي محصول برند و ساخت کشور چيني به وضوح قابل رويت مي باشد.

موضوع قابل تامل، چگونگي برخورد با عوامل غيراخلاقي در بازار حسن آباد است.

نه تنها بازار حسن آباد کليه بازار لاله زار، بازار 15خرداد، بازار سعدي، بازار جمهوري و... همه به نوعي با اين موضوع درگير هستند.

اما آب دريا را اگر نتوان کشيد

هم به قدر تشنگي بايد چشيد

اينکه از کانال هاي غيرقانوني و شبکه هاي غيراخلاقي و غيرحرفه اي، محصولاتي وارد بازار مي شوند با مارکهاي تقلبي، موضوعي نيست که بتوان به صورت 100%کنترل کرد.

اما اگر کسبه محترم شرافتمند بازار حسنآباد دست به دست هم داده و عرصه را بر روي اين گونه کاسب نماها تنگ نمايند، روزي خواهد رسيد که محصولات چيني با نام چين يا آلمان با نام آلمان، آمريکا با نام آمريکا و قيمتها و کيفيتهاي مشخص به مشتريان عرضه شود.

الکاسب حبيب الله

لزومي به نام بردن از افراد متخلق به اخلاق در اين بازار نيست، ولي بارها در نشستهايي که بين همکاران اصيل و شايسته اتفاق ميافتد اين موضوع را به نحوي مورد اعتراض و بحث قرار ميدهند که يک عده با حضور در کسوت کاسبي با کارهاي غير اخلاقي لطمه به بدنه تمام صنف ميزنند و اي کاش بتوان به نحوي با اين موضوع برخورد کرد.

اميد آنکه روزي در بازار به حدي از اخلاق کاري و معرفت دست بيابيم که با اعتقاد به اين جمله “الکاسب، حبيب الله”، کرکره مغازه خود را بالا ببريم.

اگر مانند بسياري از تجار معتمد، جنس چيني وارد ميکنيم، با کيفيتي قابل قبول، اقدام به اين کار کنيم و متقابلاً از تاجري که اقدام به واردات از چين ميکند و مارکهاي تقلبي و نام ديگر کشورها را روي محصول ميگذارد، خريد نکنيم.

سخني با خريداران محترم

مشتري عزيز!

صنف ابزار يراق و ايمني که در خيابان حسن آباد تهران مستقر است، به هيچ عنوان از اين گونه کاسبيهاي مشکلدار حمايت نميکند. توصيه ميشود که تا آن جا که مي توانيد سعي کنيد قبل از ورود به بازار حسنآباد، اطلاعاتي از کانالهاي مختلف مانند اينترنت و ديگر شبکههاي ارتباطي، درباره محصول مورد نظر کسب نماييد تا خدايي نکرده، ناخواسته به تور بعضي از کاسبنماها نيفتيد.

* نکته با اهميت اينکه صنف ابزار يراق و ايمني، يکي از قديميترين و شرافتمندترين تجار و فروشندگان را دارا ميباشد لذا اين موضوع را نسبت به همه عزيزان مشغول در صنف تعميم ندهيد.

 

اژدها

آخرین ویرایش در 1395/10/26

Share this article

About Author

Sheikhi

درباره نشریه

نشریه ابزار و یراق، نخستین ماهنامه در زمینه صنایع مرتبط با ابزار و یراق کشور ، در تاریخ 90/4/27 طبق مجوز شماره ثبت 90/10407 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،فرصتی یافت تا پا در وادی رسانه های مکتوب کشور بگذارد. گروهی از روزنامه نگاران ،طراحان ،هنرمندان و فعالان رسانه ای، در این زمینه ، سنگ بنای حرکتی را نهادند تا اولین نشریه تخصصی ابزارآلات صنعتی و یراق ها پا به عرصه فعالیت بگذارد.

عضویت خبرنامه

با ثبت نام در خبرنامه از ماهنامه الکترونیکی استفاده نمایید.