فرصت امروز را دریابیم

 1-بهبود وضعیت اقتصاد ایران در شرایطی در سطوح کلان رخ می‌دهد که در سطوح میانی و پایین، فشارها افزایش یافته است. افزایش قیمت دلار، که به باور بسیاری با هدف تخریب دولت و ایجاد تنش صورت گرفته، اقدامات ارزشمند اقتصادی دولت یازدهم را تا حدودی زیر ابر بدبینی برده است. این بدبینی و کلافگی در بازار ابزار نیز مشاهده می‌شود. دلارهای گرانی که صرف خرید‌های پایان سال می‌شود، در واقع، اطمینان به بازگشت بهینه سرمایه به اضافه سود شرکت‌ها را دچار تردید می‌سازد. همین امر اضطراب و دودلی صاحبان سرمایه‌های کوچک را برای ادامه مسیر، افزایش می‌دهد.
2- تجربه کشورهای سرمایه‌داری، پس از جنگ جهانی اول جهت برون رفت از بحران اقتصادی و پیوستن سرمایه‌های کوچک و تشکیل سرمایه‌های بزرگ برای فعالیت‌های اقتصادی و تولیدی، می‌تواند معیار قابل اعتنایی جهت اصلاح ساختار اقتصادی کشور ما باشد. بحران اقتصادی 1929 که چند سال بعد از اتمام جنگ جهانی اول در امریکا موجب ورشکستگی واحدهای کوچک و متوسط تولیدی شده در کنار همه پیامد‌ها، موجب تغییر مسیر سرمایه و تولید از حالت خانوادگی و تک مالکیتی به سمت تشکیل کارتل‌ها، تراست‌ها و سپس شرکت‌های چند ملیتی شد. نتیجه ادغام واحدهای تولیدی و بازرگانی کوچک و تقویت بنیه مالی ‌و مدیریتی، کاملاً مشخص و روشن است. اگر بستر اقتصاد را دریا و اقیانوس تصورکنیم، سرمایه‌های کوچک مانند قایق‌هایی خواهند بود که با کوچکترین موجی تاب نیاورده و در هم شکسته خواهند شد. در حالی که سرمایه‌های بزرگ، این توانمندی را دارند که بدون آسیب جدی، از بحران ها خارج شوند. حتی در اواخر قرن بیستم که اوج قدرتمندی شرکت‌های چند ملیتی بود، باز هم شاهد ادغام واحدهای بزرگ تولیدی و خدماتی بودیم. پیش‌بینی می‌شود این ادغام، تا سال 2020 بویژه در زمینه خودروسازی، غول‌های بزرگتری را به جهان اقتصاد و تولید، معرفی نماید.
3- با توجه به دو بند فوق، پیشنهاد می‌شود زعمای جامعه ابزار- بویژه اتحادیه ابزار- در مورد تشکیل کنسرسیوم‌ها و بزرگ کردن سرمایه‌ها با بهره‌گیری از دانش و نظرات صاحب نظران اقتصادی- چه خدمات و چه در زمینه تولید و چه در زمینه واردات- تمهیدی بیندیشند و پیش از آنکه امواج غیرقابل اجتناب اقتصادی، قایق‌های کوچک را به ورطه سقوط بکشانند، برای نجات آنها تدبیر کنند. فرصت امروز را دریابیم، فردا شاید دیر باشد.

 

آخرین ویرایش در 1396/03/24

Share this article

درباره نشریه

نشریه ابزار و یراق، نخستین ماهنامه در زمینه صنایع مرتبط با ابزار و یراق کشور ، در تاریخ 90/4/27 طبق مجوز شماره ثبت 90/10407 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،فرصتی یافت تا پا در وادی رسانه های مکتوب کشور بگذارد. گروهی از روزنامه نگاران ،طراحان ،هنرمندان و فعالان رسانه ای، در این زمینه ، سنگ بنای حرکتی را نهادند تا اولین نشریه تخصصی ابزارآلات صنعتی و یراق ها پا به عرصه فعالیت بگذارد.

عضویت خبرنامه

با ثبت نام در خبرنامه از ماهنامه الکترونیکی استفاده نمایید.