صدای کلون تولید از درهای سرزمین مادری - 5.0 out of 5 based on 1 vote

مصاحبه با آقاي شنبدي نيا ؛ مدير کارخانه کلون، بزرگترين توليد کننده داخلي يراق در کشور

همواره معتقد بودهايم که يکي از راههاي برون رفت از مشکلات ساختاري اقتصاد، برنامهريزي براي توليد و يا حمايت از مجموعههاي توليدي فعال است. تجربه دهه چهل نشان داد که ميتوان عقب ماندگي اقتصادي را با حمايت از سرمايه و توليد، جبران کرد. در اين ميان، امنيت سرمايه و حصول اطمينان توليد کننده از حمايت دولت - آنچنان که در جهان مرسوم است- تمايل ايشان را به عرصه توليد افزايش داده و يا در صورت فعاليت، به گسترش فعاليت توليدي ترغيب ميشوند. در زمينه معرفي توليدهاي با کيفيت داخلي اين بار پاي صحبت مهندس شنبدي، مدير کارخانه کلون يکي از بزرگترين توليد کنندهگان کشور نشستيم که ماحصل اين گفتگو از نظرتان ميگذرد.

درباره کارخانه کلون برايمان بگوييد

کارخانه کلون، بزرگترين توليد کننده يراق آلات - نه تنها در ايران، بلکه در خاور ميانه - است. در حالت کلي، وسعت کارخانه کلون در هيچ کجا نظير ندارد. در واقع، شرکت کوبه تجارت مبين پس از مدتي فعاليت در زمينه واردات يراق آلات با توجه به نياز کشور و ضرورت اشتغال جوانان، شروع به ساخت و راه اندازي کارخانه اي به وسعت 30000 متر مربع و فضاي کارگاهي با بيش از10000مترمربع نمود که پس از دو سال تلاش به بهره برداري رسيد. کارخانه کلون در ابتداي سال 1393 با حضور دکتر جهانگيري(معاون اول رئيس جمهور) و مهندس نعمت زاده (وزير صنعت و معدن) رسماً امروز توليدات اين کارخانه با نام "برند کلون "به بازار عرضه ميشود. انواع قفل، انواع دستگيره ساختماني و غيره از توليدات اين کارخانه است.

چگونه به فکر توليد افتاديد؟

خانواده ما از سال 1377 به عنوان تاجر شروع به فعاليت در اين صنعت کردند. به جايي رسيديم که فروشمان خيلي زياد شده بود. و فکر کرديم که چه قدر بهتر است که بتوانيم اين محصولات را خودمان توليد کنيم و نيروي کار داخلي داشته باشيم و امکان کار براي کارگر ايراني مهيا کنيم. اينها آرزوهاي قلبي خانواده ما بود که تحقق آن اگرچه سخت بود ولي انجام شد و خدا را از اين بابت شکرگزاريم. بعد از مدتي که واردات انجام ميداديم، حالا نزديک به 3 سال است که وارد عرصه توليد شدهايم و زمينه فعاليتمان بيشتر متمرکز بر روي دربهاي ساختماني، کابيت و حوزههاي مربوط مي باشد.

کيفيت محصولات کلون چگونه است؟

کيفيت محصولات کارخانه در ابتداي راه توليد هنوز آن طور که ميخواستيم نبود. ولي با گذشت زمان و مطالعه و تحقيقات انجام شده، الان نزديک به 3 سال است که به جرات ميتوانم بگويم کمتر رقيبي براي محصولات کارخانه سراغ دارم. محصولاتي که امروز توليد ميکنيم به لحاظ کيفي با آنچه که در ابتداي فعاليت توليديمان به بازار عرضه مي کرديم، تفاوت اساسي دارد؛ تمام تلاش ما بر اين است که توجه بازار را به کيفيت بالاي توليدات مان جلب کنيم. به عبارت ديگر، دو مشخصه تنوع و کيفيت توليدات در سه سالي که کار توليد را شروع کردهايم به قدري رشد بالايي داشته که فرصت اطلاعرساني را از ما گرفته است. امروز ضرورت معرفي کلون به عنوان يک توليد ملي بسيار با کيفيت، غيرقابل اجتناب مينمايد.

sss

کيفيت مطلوب در اين 3 سال چطور حاصل شد؟

اگرچه براي محصولات ما استانداردهاي قطعي در جهان وجود ندارد، ولي با نگاه به اصول توليدي که وجود دارد هم اکنون محصولات کلون از برندهاي داخلي و حتي برندهاي ترک و خارجي در بخشهايي برتري چشمگيري دارد. بخش تحقيق و توسعه شرکت بسيار فعال است و جهت بهينهسازي کيفيت و ارايه مدل هاي تازه و به روز پيشنهاد هاي عملي مي دهد. من حتي به جرات ميگويم که بخشي از محصولاتمان قابل رقابت با برندهاي اروپايي و ايتاليايي هم هست. اين برتري، حاصل استفاده از مهندسان و متخصصين و نتيجه تحقيق و پيگيري زيادي است که از آن غافل نبودهايم.

آيا قيمت محصولات تان رقابتي است؟

ما کيفيت قابل رقابت با مشابه ترک و اروپايي را به قيمت بسيار مناسب به دست مصرف کننده ميرسانيم. هدف ما تامين نياز بازار با کيفيت بالا، تنوع در توليد و قيمت به صرفه است.

از مهندسين و سرمايه گذاران خارجي هم استفاده مي کنيد؟

سرمايه کارخانه 100 درصد ايراني است و سعي ما استفاده از نيروهاي متخصص داخلي است. يکي از بزرگترين ويژگيهاي کلون، ارائه قيمت مناسب در برابر کيفيت بسيار بالا است. دو عاملي که باعث شده محصولات خارجي و چيني از بازار ايران پا پس بکشند و توان رقابت با محصولات داخلي ما را نداشته باشند. اين توانايي ما است که خودمان از پس کارمان بر ميآييم و نيازي به سرمايهگذار و نيروي خارجي نداريم، اما با اين حال، براي رشد کيفيت توليد و رسيدن به بالاترين درجه کيفيت در حال شناسايي هستيم براي جذب نيروها و مهندسين خارجي در زمينه آبکاري و طلا کاري، ريخته گري، قالبسازي و ...که در روند رو به رشد محصولات به ما کمک کنند. ابتدا به عنوان مشاور و در مرحله بعد اگر شد به عنوان نيروي متخصص که به استخدام کارخانه در بيايند. تکنولوژي توليد کارخانه توسط دستگاههاي ايتاليايي براي توليد سيلندرها است و مابقي، دستگاه هايي است که در کشور خودمان موجود است.

کلون، بزرگترين توليد کننده از نظر تنوع محصولات است يا از نظر تيراژ و تعداد يا هردو؟

از آن جا که به دنبال کيفيت برتر هستيم، سعي کردهايم بيشتر به کيفيت فکر کنيم تا تنوع محصولات. به همين دليل، تنوع کالاها را خيلي زياد نکردهايم؛ ولي با اين حال از تنوع هم غافل نيستيم و در همين اواخر نزديک به 40 مدل جديد به توليداتمان اضافه کرده ايم. کلمه بزرگترين در درجه اول بر ميگردد به مساحت کارخانه کلون که نظيرش را نداريم و در درجه دوم به تعداد محصولاتي که در يک واحد توليدي، توليد ميشوند. چون کارخانههاي زيادي هستند که قطعات مختلف را تهيه ميکنند و در کارخانه سرهم ميکنند. ولي در کارخانه کلون، تمام قطعات همان جا توليد و سر هم ميشوند. ما تقريبا 400 کارمند و نيروي مستقيم داريم که در اين واحد بزرگ توليدي مشغول به کار هستند.

DSCN0921

برنامهاي براي صادرات داريد؟

در فکر صادرات هستيم و بايد براي آن برنامهريزي کنيم. در حال حاضر ما اگر بتوانيم نياز داخل را بر طرف کنيم، کار بزرگي انجام دادهايم. نيازي که با توجه به توليد عظيم کارخانه در پارهاي از مواقع بيپاسخ ميماند. در مرحله بعد به سراغ بازارهاي خارجي هم خواهيم رفت.

ما شنيدهايم که عدم آبکاري مناسب باعث بروز بيماري و سرطان زاست. اين موضوع صحت دارد؟

سرطان زا بودن محصولات به دليل وجود سرب در آنها است. محصولات ما چيزي در حدود 3 دهم درصد سرب دارند و متريال اصلي ما فلز روي است که با پوشش کروم پوشيده ميشوند و به هيچ عنوان مشکلي براي سلامتي ايجاد نخواهند کرد.

از موانع کار توليد برايمان بگوييد

واردات قاچاق و وجود اجناس بي کيفيت و ارزان چيني. البته ما با رقابت سالم با برندهاي مشابه که کيفيت خوب و قيمت قابل قبولي دارند، مشکلي نداريم و حتي حضور آنها در بازار را عامل رشد خود ميدانيم. ديگر اينکه خدمات عمومي مانند قيمت برق بسيار سرساماور است. هيچ حمايتي در اين زمينهها از توليد کننده نميشود.

DSCN0921

برنامهاي براي تبليغات داريد؟

در حال حاضر ما شروع کردهايم به تبليغات برند کلون و محصولات کارخانه. اما متاسفانه و با وجود اين که توليد ملي هستيم مشکلات فراواني پيش رو داشتيم. به اين خاطر که بيشتر وقتمان صرف گسترش و وسعت کارخانه شد. حالا که تا حد قابل قبولي از اين بخش فارغ شدهايم، تبليغات راشروع کردهايم. اين تبليغات به زودي از رسانه ملي هم به صورت حمايتي پخش خواهد شد.

از دولت چه انتظارتي داريد؟

اول اين که جلوي قاچاق کالاهاي مشابه را بگيرند تا توليد کننده هاي داخلي بتوانند به کارشان ادامه دهند.

در مرحله بعد اگر دولت توليد کننده را در مورد خيلي از هزينهها مانند ماليات و برق و .... حمايت کند شاهد شرايط بهتري هستيم. در حال حاضر، اگر يک روز هزينه برق را پرداخت نکنيم، فردا برق را قطع ميکنند و عملا 400 کارگر بيکار مي شوند.

ما معتقديم هم نيروي کار ماهر و داراي تحصيلات و هم مواد اوليه با کيفيت وهم اراده ملي براي پيشرفت کشور وجود دارد. فقط بايد حمايت دولت و اجماع مردم جهت استفاده از توليدات داخل بيشتر شود که توليد با انگيزه بيشتري پيش برود.

آخرین ویرایش در 1396/06/22

Share this article

About Author

Sheikhi

درباره نشریه

نشریه ابزار و یراق، نخستین ماهنامه در زمینه صنایع مرتبط با ابزار و یراق کشور ، در تاریخ 90/4/27 طبق مجوز شماره ثبت 90/10407 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،فرصتی یافت تا پا در وادی رسانه های مکتوب کشور بگذارد. گروهی از روزنامه نگاران ،طراحان ،هنرمندان و فعالان رسانه ای، در این زمینه ، سنگ بنای حرکتی را نهادند تا اولین نشریه تخصصی ابزارآلات صنعتی و یراق ها پا به عرصه فعالیت بگذارد.

عضویت خبرنامه

با ثبت نام در خبرنامه از ماهنامه الکترونیکی استفاده نمایید.