ماهنامه شماره 50 - 1.0 out of 5 based on 1 vote

مثلی است که می‌گوید: "چاه‌کن، ته چاه است."
این روزها تب زیرفروشی در بازار ابزار بالا گرفته و دود این آتش افروخته به چشم بسیاری رفته و می‌رود. نشریه ابزار و یراق در سال 1394 به این موضوع حساس شد و گزارشی مبسوط در شماره 34(آذر ماه) ارایه کرد. اگرچه در آن زمان، زیرفروشی به این گستردگی نبود، ولی به هرحال اثر تخریبی خود را در این بخش از فعالیت اقتصادی، آغاز کرده بود؛ دلایل زیرفروشی متعدد است و کسانی که اقدام به زیرفروشی می‌کنند، دیر یا زود در چاهی که خود آن را حفر کرده‌اند، مدفون خواهند شد. به‌طورکلی در چند بخش می‌توان دلایل زیرفروشی را مورد بررسی قرار داد.
1- کسانی که به این امر ورود می‌کنند، در درجه اول از اخلاق درست کاری بهره‌ای نبرده‌اند.
2- شرایط رکود و نیاز به نقدینگی، در برخی مواقع، حتی کاسب درستکار را به سمت زیرفروشی سوق می‌دهد.
3- اخذ چک‌های بلندمدت به دلیل تکثر برندهای موجود در بازار و عرصه رقابت تنگاتنگ، جهت جذب مشتری، زیرفروشی را برای واسطه‌ها قابل توجیه می‌سازد.
4- فقدان سیاست‌های منسجم و اجماع و اتحاد در میان سرمایه‌گذاران و فعالان بزرگ بازار، زیرفروشان را بی‌محاباتر کرده‌است.
5- در مورد برخی برندها، رقابت به هر قیمتی باید نتیجه بدهد، اینجا است که به نتایج خوبی منجر نمی‌شود.
البته همکارانی که در عمق فاجعه گرفتار آمده‌اند ممکن است، موارد فوق را تصحیح و یا کامل‌تر کنند، ولی امروز آنچه که پررنگ است، نتایج مخرب این عملکرد در بازار است. تا زمانی که افراد در مشی کاری خود به منافع فردی و کوتاه مدت خود می‌اندیشند، آسیب‌های این چنینی، غیرقابل اجتناب می‌نماید. سودای یک شبه پولدار شدن، پاسخگو و مسئول نبودن و آسودن در ثروت به ظاهر باد آورده‌ای که اگر نیک بنگریم جز نکبت برای صاحبش نخواهد داشت، مسیر کسب‌ و‌کار را برای برخی به سنگلاخ تبدیل خواهد کرد.
البته راهکار قانونی برای مقابله با این پدیده ناسالم وجود ندارد، ولی برندهای بزرگ و کاسبان مقید به اخلاق در بازار، با هدایت و حمایت اتحادیه می‌توانند در سایه اتخاذ سیاست واحد و ایجاد فضای اخلاقی و یکسان‌سازی سیاست‌های فروش به درجه‌ای از موفقیت در مهار این معضل دست یابند.
در پایان، متذکر می‌شود که زیرفروشی در عرصه فرهنگ و ارتباطات و اطلاع‌رسانی نیز وجود دارد. که آن نیز ریشه در ناآگاهی و تمایل به سودهای زودگذر دارد، غافل از این که ریشه را می‌خشکاند و روزی می‌رسد که نه از تاک نشان می‌ماند و نه از تاک‌نشان. در یک جامعه ناسالم، همه آسیب می‌بینند. با کمک بزرگان خوش‌رفتار، خوشنام و مقید به اصول کسب‌ و‌کار، در مسیر سالم‌سازی گام برداریم و آینده قابل اطمینانی را برای فرزندانمان، به میراث بگذاریم.

آخرین ویرایش در 1397/06/11

Share this article

About Author

Sheikhi

درباره نشریه

نشریه ابزار و یراق، نخستین ماهنامه در زمینه صنایع مرتبط با ابزار و یراق کشور ، در تاریخ 90/4/27 طبق مجوز شماره ثبت 90/10407 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،فرصتی یافت تا پا در وادی رسانه های مکتوب کشور بگذارد. گروهی از روزنامه نگاران ،طراحان ،هنرمندان و فعالان رسانه ای، در این زمینه ، سنگ بنای حرکتی را نهادند تا اولین نشریه تخصصی ابزارآلات صنعتی و یراق ها پا به عرصه فعالیت بگذارد.

عضویت خبرنامه

با ثبت نام در خبرنامه از ماهنامه الکترونیکی استفاده نمایید.