متههای گردبر که در بازار به مته هلندی نیز معروف میباشند با تکنولوژی خاص طراحی و از مواد اولیه با بهترین کیفیت ساخته میشوند و در جهان به کارایی بالا و عمر طولانی و قابل اعتماد معروف هستند.

گردبرها بایستی از کیفیت و ایمنی بالایی برخوردار باشند و مراحل تولید نیز توسط دستگاههای تمام اتوماتیک (high-tech CNC) کنترل و اجرا گردد. کنترل کیفیت در هر مرحله تولید انجام شود و محصول نهایی در پایان تحت آزمونهای کنترل کیفیت نهایی که از استاندارد بالاتری نیز برخوردارند قرار گیرد تا کیفیتی برتر بهصورت ثابت، مشخصه آن محصولات شود.

متههای گردبر با هندسه منحصر به فرد خود و نحوه چیدمان دندانههای براده بردار، باعث ایجاد سوراخکاری تمیز ، سرعت نفوذ و پیش روی بالاتر، لرزش کمتر، سطح سوراخ صافتر و در یک کلام بالاترین بازدهی میشود. این متههای گردبر بسیار سریعتر و بهتر از متههای معمولی توپر میباشند. از آنجایی که سطح براده بردار در متههای گردبر در چندین دندانه تقسیم شدهاند، این متهها برای مدت بیشتری تیز میمانند و حدود 5 الی 10 برابر متههای معمولی (توپر) میتوانند مورد استفاده قرار بگیرند.

این ابزارهای سوراخکاری قابل استفاده روی انواع دریلهای مگنت و رادیال و ستونی میباشند و به صورت گستردهای میتوان از آنها جهت فلزات، فولادها، مس، آلومینیوم، استیل و ... در هر دو شکل ورق و یا لوله استفاده کرد.

امروزه گردبرها جایگاه ویژهای در بازار پیدا کردهاند که محدوده گستردهای از انواع این متهها در جنسها و سایزهای مختلف موجود میباشد و به صورت وسیعی در صنایع ساختمان سازی، کشتی سازی، صنایع پتروشیمیو همچنین بسیاری صنایع دیگر کاربرد دارند

سوراخکاری و گردبری با استفاده از این متهها (گردبر) پر بازدهترین روش موجود برای ایجاد سوراخ از قطر 12 تا 130 میلیمتر و عمق 30 ، 55 ، 75 و 100 میلیمتر میباشند که در مدلها و جنسهای HSS(فولاد تندبر) ،HSS-CO (فولاد تندبرکبالت دار) و همچنین متههای TCT (تنگستن کارباید یا سرالماسه) موجود میباشند.

 

   ویژگیهای متههای گردبر ( مته هلندی )

عدم محدودیت سوراخکاری از قطر 12 الی 100 میلیمتر
مقاوم و دارای استحکام خوب در برابر شکست با طول عمر بالا
شروع سوراخکاری با دقت و پایداری عالی
امکان سوراخکاری ورقهای ضخیم با سرعت بالا
دارای سطح داخلی مخروطی و سطح دنباله کاملاً پرداخت شده
دارای سرعت بسیار بالا به دلیل شرکت تمامیدندانهها در برش
امکان تیز کردن مجدد برای متههای HSS با استفاده از دستگاه مته تیز کن
با صرفه اقتصادی نسبت به متههای تو پر با توجه به افزایش سرعت و حجم تولیدات

سوراخکاری انواع فلزات آهنی، غیر آهنی، آلیاژی و فلزات سخت

( انواع فولادها، آلومینیوم، مس، چدن، هاردوکس، استیل )

قابلیت نصب بر روی دریلهای رادیال و ستونی و دروازهای CNC
قیمت بسیار مناسب، کیفیت بالا و طول عمر بیشتر نسبت به متههای سنتی و تو پُر
خنک کاری مته از داخل و به صورت اتومات
سهولت خروج ضایعات پولکی شکل به بیرون بوسیله پین مشخص کننده مرکز سوراخ با قرارگیری بسیار دقیق آن در مرکز

نیاز به توان کمتر و عدم نیاز به فشار اضافی روی مته با توجه به هندسه دندانههای مته و زوایای خاص آنها که هر دندانه وظیفه براده برداری یک سوم سطح نوار باریک مورد نظر را دارد که باعث تقسیم فشار روی هر دندانه میشود.

سیستم خنک کاری در این گردبرها به دلیل وجود لبههای زاویهای مته خنککاری بایستی از داخل مته صورت گیرد و پاشیدن مایع خنک کاری (آب صابون) از بیرون، مزیت زیادی نخواهد داشت و مته به اصطلاح دچار سوختگی میگردد. هنگامیکه مایع خنک کاری (آب صابون) از داخل مخزن به لولههای رابط به داخل مورس وارد میشود در پشت پین جمع میگردد هنگامیکه پین داخل مته بر روی صحفه فلزی قرار میگیرد و مته پایین میآید با وجود فنر پشت پین در داخل مورس، پین به بالا میرود و مسیر خروج آب صابون باز شده و مایع خنک کاری بر روی مته پاشیده میشود که این مایع علاوه بر خنک و روانکاری باعث جلوگیری از خوردگی (زنگ زدگی) مته میگردد.

همچنین پین وسیلهای میلهای شکل است که در داخل مته قرار میگیرد و اندازه آن بسته به ارتفاع و قطر مته دارد. وظیفه پین مشخص کردن مرکز سوراخ ، باز و بسته کر01دن مسیر مایع خنک کاری و نیز ایجاد فشار جهت خروج ضایعات سوراخکاری (پولکی) میباشد.

آخرین ویرایش در 1397/06/12

Share this article

About Author

Sheikhi

درباره نشریه

نشریه ابزار و یراق، نخستین ماهنامه در زمینه صنایع مرتبط با ابزار و یراق کشور ، در تاریخ 90/4/27 طبق مجوز شماره ثبت 90/10407 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،فرصتی یافت تا پا در وادی رسانه های مکتوب کشور بگذارد. گروهی از روزنامه نگاران ،طراحان ،هنرمندان و فعالان رسانه ای، در این زمینه ، سنگ بنای حرکتی را نهادند تا اولین نشریه تخصصی ابزارآلات صنعتی و یراق ها پا به عرصه فعالیت بگذارد.

عضویت خبرنامه

با ثبت نام در خبرنامه از ماهنامه الکترونیکی استفاده نمایید.