جریان خروجی با توجه به سرعت روشن و خاموش کردن جریان ورودی با فرکانسهای مختلف که برای دستگاههای با تکنولوژی MOSFET حدود 110 کیلوهرتز و برای دستگاههای با تکنولوژیIGBT حدود 20 کیلوهرتز است، تعیین میشود. سرعت روشن و خاموش کردن جریان ورودی با توجه به پالس PWM تولید شده توسط مدارات مجتمع (آی سی) که به پایه گیت ترانزیستورهای MOSFET و یا IGBT اعمال می شود، صورت گرفته و با توجه به تنظیم پتانسیومتر روی پنل جلوی دستگاه، پالس PWM تغییر کرده و می توان سرعت روشن و خاموش شدن این ترانزیستورها را تغییر داد و در نهایت، جریان خروجی تغییر خواهد کرد.

فرق بین دستگاههای جوش اینورتر با تکنولوژیهای IGBT و MOSFET در فرکانس کاری آنها است. در این مورد میتوان به کم حجم شدن دستگاه IGBT به دلیل پرقدرت تر بودن این ترانزیستورها نسبت به MOSFET اشاره کرد. به همین دلیل، میتوان تکنولوژی جدید IGBT را با همان قدرت دستگاه MOSFET و در ابعاد کوچکتر طراحی کرد.

البته شایان ذکر است که جوشکاری نرمتری را با دستگاه MOSFET نسبت به دستگاه IGBT شاهد خواهیم بود.

اینورترهای موجود در زمینه جوشکاری، دارای آرایشهای مختلف الکترونیکی جهت تامین جریان خروجی هستند و با توجه به نوع طراحی، راندمان کاری آنها متفاوت خواهد بود. انتخاب این نوع آرایش، توسط طراح اینورتر بسیار مهم است، چرا که ارتباط مستقیمی با مقدار جریان خروجی و نوع المانهای الکترونیکی استفاده شده در یک دستگاه را خواهد داشت.

یک دستگاه جوش اینورتر باید از هر لحاظ، حفاظتهای مختلف، اعم از نوسانات ناشی از برق ورودی و حرارتی و .... را دارا باشد.

ولتاژ پایین ورودی به دلیل طویل بودن و غیراستاندارد بودن سیم سیار مصرفی، باعث جوش ضعیف و ظاهری ( بدون داشتن عمق جوش) میشود که استحکامی نیز نخواهد داشت. پس در واقع، یک دستگاه اینورتر جوش با داشتن حفاظت نوسانات برق ورودی، نباید در چنین شرایطی، اجازه کار را به کاربر بدهد. با توجه به تحقیقات صورت گرفته در مکانهای مختلف کارگاهی و ساختمانی، در بعضی مواقع، اتلاف ولتاژ ورودی شبکه برق شهر در طول مسیر سیم سیار غیراستاندارد، به حدی است که این ولتاژ تا مقدار 110 ولت نیز افت خواهد داشت.

ولتاژ بالای برق ورودی (در صورت استفاده از ژنراتور غیراستاندارد و یا دو فاز شدن برق ورودی) نیز باعث آسیب رساندن به قطعات الکترونیکی دستگاه خواهد شد که در این شرایط، باید توسط حفاظت داخل دستگاه، اجازه کار به کاربر داده نشود.

در بسیاری از دستگاههای موجود در بازار، جریان اصلی برق شهر از کلید پاور اصلی روی دستگاه عبور می کند. این امر باعث می شود که بعد از گذشت مدت زمانی، این کلید معیوب شده ( به دلیل عبور مستقیم جریان ورودی از کلید) و کاربر مجبور به حمل دستگاه به بخش خدمات پس از فروش شرکت مورد نظر شود. اما در بازار دستگاه هایی هم وجود دارند که کلید پاور اصلی روی دستگاه فقط فرمان قطع و وصل را صادر کرده و رلههای الکترونیکی پرقدرتِ تعبیه شده در داخل دستگاه، وظیفهی اصلی قطع و وصل جریان شبکه برق ورودی را به عهده میگیرند. در این صورت به هیچ عنوان خرابی کلید اصلی روی دستگاه را نخواهیم داشت.

البته دستگاه هایی که این ویژگیهای حفاظتی را دارا باشند از لحاظ اقتصادی نیز گرانتر خواهند بود. متاسفانه بعضی از برندها به دلیل نداشتن این حفاظت ها و استفاده از قطعات الکترونیکی کمتر(مثل خازنهای صافی ورودی و یا پل دیودهای مسیر برق ورودی) و غیراصلی بی کیفیت، ارزانتر به بازار عرضه میشوند و معمولاً فاقد گارانتی معتبر و خدمات پس از فروش میباشند.

استفاده از قطعات کمتر در دستگاه به مرور زمان باعث آسیب دیدن دستگاه می شود، چرا که با کم کردن خازنهای صافی ، مثلاً به کار بردن 4 عدد خازن صافی بزرگ در داخل دستگاه، به جای استفاده از 6 عدد خازن، باعث ایجاد فشار و حرارت بیش از حد روی این خازن ها شده و پس از گذشت چندین ماه، این خازن ها معیوب و دچار انفجار میشوند.

علاوه بر این موارد، دستگاه هایی به بازار عرضه می شوند که با طراحی باکس فلزی بزرگ، سعی بر معرفی دستگاه 200 آمپر به عنوان دستگاه 250 آمپر را دارند و با تنظیم دستی صفحه دیجیتال خروجی دستگاه و تغییر آن از 200 آمپر به 250 آمپر قصد فریب مشتریان را خواهند داشت، از این رو کاربران عزیز باید به این نکات توجه لازم را داشته باشند واین مطلب را به خاطر بسپارند که همیشه بزرگ بودن یک دستگاه، دلیلی بر بهتر بودن و قوی تر بودن آن نخواهد بود و با تحقیقات لازم، اقدام به خرید دستگاه جوش اینورتر نمایند.

از مزیتهای دستگاه جوش اینورتر نسبت به دستگاههای قدیمی ترانسی میتوان به نکات ذیل اشاره کرد که به عنوان مشخصات ویژه یک دستگاه اینورتر جوش معرفی خواهند شد:

مصرف برق کمتر نسبت به جریان خروجی آن

ابعاد، حجم و وزن پایین دستگاه

جریان خروجی پایدار و یکنواخت

کیفیت جوش بسیار بالا و نفوذ بالای مذاب الکترود به دلیل ایجاد جریان DC خروجی با فرکانس بالا

دارای مدار محافظ نسبت به نوسانات برق ورودی و سازگار بودن با برق ژنراتور

تنظیم بسیار آسان جریان خروجی توسط یک پتانسیومتر و نمایش میزان جریان خروجی روی صفحهی نمایشگر (در بعضی از دستگاه ها)

دارا بودن حفاظت حرارتی برای جلوگیری از بالا رفتن بیش از حد دمای داخل دستگاه.

 

iNVERTER 03

آخرین ویرایش در 1397/06/12

Share this article

About Author

Sheikhi

درباره نشریه

نشریه ابزار و یراق، نخستین ماهنامه در زمینه صنایع مرتبط با ابزار و یراق کشور ، در تاریخ 90/4/27 طبق مجوز شماره ثبت 90/10407 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،فرصتی یافت تا پا در وادی رسانه های مکتوب کشور بگذارد. گروهی از روزنامه نگاران ،طراحان ،هنرمندان و فعالان رسانه ای، در این زمینه ، سنگ بنای حرکتی را نهادند تا اولین نشریه تخصصی ابزارآلات صنعتی و یراق ها پا به عرصه فعالیت بگذارد.

عضویت خبرنامه

با ثبت نام در خبرنامه از ماهنامه الکترونیکی استفاده نمایید.