دوشنبه, 25 آبان 1394 ساعت 13:43

اصول جوشکاری

این مورد را ارزیابی کنید
(1 رای)
اصول جوشکاری - 3.0 out of 5 based on 1 vote

جوشکاری هم مانند سایر علوم و فنون دارای مواردی است که در صورت رعایت آنها به صورت صحیح و مطابق با اصول مهندسی ، نتیجه مناسب حاصل شده و جوش با کیفیت مناسب و استحکام لازم ایجاد می گردد . این اصول تقریبا در همه تولیدات و محصولات ثابت میباشد. ساخت اسکلت های فلزی ساختمانها ، تجهزات نفت گاز و پتروشیمی ، خودرو ، صنایع نیروگاهی ، صنایع نظامی ، تجهیزات صنایع غذایی و کلیه مصنوعات فلزی از رعایت این اصول مستثنی نیستند  و رعایت و توجه لازم به آنها موجب برآورده شدن ما از انتظار از جوش خواهد بود .

که در اینجا به مهمترین آنها اشاره می شود :

1-    شناسایی و انتخاب فلز پایه : قبل از اجرای هر فرآیند جوشکاری ابتدا باید نوع فلز پایه را شناسایی کرده و خواص آن را مورد توجه قرار داد . در طراحی نوع فلز پایه علاوه بر اینکه به استحکام ، خوردگی ، میزان تحمل بار ها ی دینامیکی و استاتیکی بایدتوجه داشت ،  مسئله قابلیت جوشکاری نیز مهم بود ه و لازم است مورد بررسی قرار گیرد . ارجح میباشد که فلزی را انتخاب نمود که دارای قابلیت جوشکاری خوبی نیز باشد . اگر مجبور به استفاده از فلز با قابلیت جوشکاری ضعیف هستیم حتما مشکلات و مسائل جوشکاری آن را نیز مد نظر قرار دهیم . و تمیهدات لازم را فراهم نمائیم .

در صورتی که ما طراح نبود ه و فقط می خواهیم قطعه ای را جوشکاری نمائیم باید قبل از شروع کارباید از نوع مواد و فلز مورد جوشکاری آگاهی پیدا نمائیم . برای اینکار ابتدا باید به نقشه و اسناد و مدارک فنی رجوع نمائیم و در صورتی نوع مواد مشخص نگردید می توان از روشهای متداول قطعه مورد نظر را آنالیز و نوع فلز آن را مشخص کرد .این در واقع گام اول و مهم برای جوشکاری روی قطعه میباشد .م

2-   انتخاب فرآیند جوشکاری : با توجه به اینکه هر کدام از روشهای جوشکاری دارای قابلیت ها و محدودیت های خاص خود هستند ، انتخاب فرآیند جوشکاری با توجه به ویژگی های هر روش و همچنین انتظاری که ما از اتصال داریم انجام شود . مواردی که در انتخاب نوع روش جوش موثر میباشد شامل : جنس قطعات ، ضخامت ، استحکام اتصال ، مقدار جوش ، محل اجرا در کارگاه یا سایت ، تیراژ قطعات ، همه این موارد در انتخاب نوع جوش موثر بوده و در کنار این موارد مسئله اقتصادی بودن روش نیز باید مد نظر قرار گیرد . در صورت امکان و دستیابی به خواص مورد نیاز از جوش ، استفاده از روش های ارزانتر طبعا قیمت تمام شده محصول را کاهش می دهد.

3-  جوشکار مناسب و آموزش دیده: که آشنا با روش جوش تعیین شده باشد و بتواند براحتی پارامتر های و تکنیک های لازم برای جوشکاری را اجرا نماید . در مقاله شماره قبل مجله شرایط احراز یک جوشکار مناسب عنوان شد . صنعت امروز نمی پذیرد که هر شخص متفرقه و ناآشنایی دست بکار جوشکاری بزند . که البته خسارات آن را هم دیده ایم . جوشکار طبق تعاریف استانداردی شخصی است که آشنا با فرآیند ی است جوشکاری می نماید ، آموزش لازم را دیده و گواهینامه معتبر برای هدف مورد نظر و جوشکاری قطعه مربوط را از مراجع ذیصلاح داشته باشد .

4-   انتخاب فیلر متال مناسب ؛ منظور از فیلر متال ، الکترود ، سیم جوش و پودر جوشکاری و یا بطور کلی ماده پر کننده محل اتصال میباشد . انتخاب فیلر متناسب با جنس قطعه کار و عناصر تشکیل دهنده آن تعیین می گردد . در حال حاضر شرکتهای متعدد در خارج و داخل کشور وجود دارد که انواع الکترود و سیم جوش را تولید کرده و مشخصات مکانیکی و آنالیز آنها را در دسترس استفاده کنندگان قرار می دهند که می توان به آنها رجوع کرده و نوع مناسب آن را انتخاب نمود .در استفاده از الکترود ها باید به میزان مناسب شدت جریان (آمپر) و ولتاژ دقت نمود که مقدار نفوذ و ته نشست شدن آن مطابق نیاز باشد . گرده جوش کم موجب کاهش استحکام و جوش زیاد سبب پیچیدگی ، مشکلات مونتازی و افزایش هزینه اجرای کار می گردد .نگهداری از الکترود ها نیز باید به صورتی باشد که رطوبت به آنها نرسد و در صورت نیاز در هنگام استفاده خشک شود (بخصوص در مورد الکترود های با روکش قلیایی)

5-   پیشگرم کردن و پسگرم کردن قطعات : بعضی مواقع لازم است قطعاتی که دارای قابلیت جوشکاری ضعیفی هستند (به علت کربن و یا عناصر بالای موجود در قطعات) قبل از اجرای جوشکاری پیشگرم شود و تا درجه حرارت معینی رسیده و سپس اقدام به جوشکاری نمود . اینکار سبب جلوگیری از ترک خوردن جوش و افزایش قابلیت جوشکاری می گردد . و یا بعد از جوشکاری پسگرم می گردد . یعنی تا درجه حرارت معینی گرم شده و سپس به صورت آهسته سرد می شود . پیشگرم و پسگرم کردن می تواند به صورت موضعی با استفاده از ژاکت های المنتی ، مشعل ویا گذاشتن قطعه داخل کوره انجام گردد .

6-   بازرسی و کنترل (قبل از جوش ، حین جوشکاری و بعد از جوشکاری). انجام بازرس های متعدد در مراحل مختلف جوشکاری لازم و ضروری میباشد . جوشکاری یک فرآیند ویژه محسوب می شود و بنابر این کنترل های لازم است انجام گرفته و شرایط اجرا مطابق با دستورالعمل ها و استاندارد ها صورت گیرد . این کنترل ها شامل همه موارد میباشد . قطعات ، چگونگی آماده سازی ، طراحی جوش ، پارامترهای جوشکاری و سایر عملیاتی که در حین تولید اجرا می گردد . باید مورد بازنگری و بازبینی قرار گیرد . تا از صحت اجرای آنها اطمینان حاصل گردد .

7-   اسناد و مدارک : به صورت موازی با تولید قطعات و اجرای جوش ، تولید مستندات نیز لازم است انجام شود . ثبت اتفاقات فرآیند جوشکاری و عملیات انجام شده ، ردیابی و کنترل عملیات را بسهولت امکانپذیر میسازد . در دوران حاضر مستندسازی فعالیت های تولیدی جزء لاینفک اجرا میباشد . اطلاعاتی از قبیل : جنس قطعات ، مواد مصرفی ، جوشکار ، سوابق کنترل کیفی ، نقشه های اجرایی ، چگونگی و سوابق انجام تست های غیر مخرب و سایر اطلاعات مرتبط با تولید قطعات بایستی ثبت و نگهداری شود . این کار دارای ویژگی های متعددی است از جمله : به تولید کننده و همچنین مشتری اجرای صحیح فرآیند جوشکاری را اطمینان می دهد . ودر صورت بروز اشکال و عیبی در کار علت آن را می توان بررسی و مشخص نمود . از طرف دیگر مستندسازی نظم مناسبی به کار می دهد و از بروز دوباره کاری و تحمیل هزینه به سازمان جلوگیری مینماید.

خواندن 4620 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 25 آبان 1394 ساعت 14:29

موارد مرتبط

درباره نشریه

نشریه ابزار و یراق، نخستین ماهنامه در زمینه صنایع مرتبط با ابزار و یراق کشور ، در تاریخ 90/4/27 طبق مجوز شماره ثبت 90/10407 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،فرصتی یافت تا پا در وادی رسانه های مکتوب کشور بگذارد. گروهی از روزنامه نگاران ،طراحان ،هنرمندان و فعالان رسانه ای، در این زمینه ، سنگ بنای حرکتی را نهادند تا اولین نشریه تخصصی ابزارآلات صنعتی و یراق ها پا به عرصه فعالیت بگذارد.

عضویت خبرنامه

با ثبت نام در خبرنامه از ماهنامه الکترونیکی استفاده نمایید.