دوشنبه, 11 مرداد 1395 ساعت 12:29

نوآوري در سيستم ايمني ابزارآلات برقي

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

حادثه، رویدادی است ناخواسته که ممکن است باعث آسیب رساندن به افراد، تجهیزات و ... شود. علت حادثه، ممکن است یکی از سه عوامل انسان، ابزار و شرایط محیط کار باشد. نوآوری در ارتقاء امنیت و استفاده از تکنولوژِی روز، برگهای برنده هر سازمان پیشرو تولید کننده است. تولیدکنندگان ابزار برقی نیز از این قاعده مستثنی نمیباشند.

 

محمد مهدی لطفی پور
کارشناس فروش / پارس ابزار – قائم‌شهر

 

در این مقاله، به برخی از نوآوریها در زمینه ابزارآلات برقی اشاره میشود.

  سیستم کلاچ ایمنی (Safety Clutch)

این قابلیت، زمانی بهکار میآید که تیغه یا مته دستگاه، درون کار گیر کند و دستگاه، قدرت چرخاندن آن را نداشته باشد. در این هنگام، دستگاه به صورت هوشمند، اتصال گیربکس و ابزارگیر را قطع میکند. بدین ترتیب، از آسیب دیدن اپراتور و موتور الکتریکی و سیم پیچ دستگاه مورد نظر جلوگیری میشود.

elctronic rotation solution 1

  سیستم ضدگردش گارد محافظ ( Anti-Rotation Protective Guard )

گاهی اوقات در اثر استفاده نامناسب از ابزارهایی مثل فرز(سنگبری یا آهنگری) یا گیرکردن صفحه برش در قطعه با شکستن صفحه برش، گارد محافظ روی دستگاه در اثر ضربه، ایجاد شده دچار چرخش میشود و باعث صدمات جدی به کاربر میگردد. در این سیستم، با استفاده از شیارهایی بر روی گارد محافظ دستگاه، امکان قفل شدن و ثابت ماندن گارد بهوجود میآید که در صورت شکستگی صفحه برش، خطر کمتری کاربر را تهدید میکند.

Untitled 7

  سیستم جلوگیری از شروع مجدد

( Restart Protection )

این سیستم، زمانی که جریان ورودی به دستگاه قطع و وصل گردد، از استارت مجدد دستگاه، ممانعت میکند. چراکه با استارت خودکار، دستگاه در اثر اتصال جریان برق، امکان آسیب رساندن به کاربر و صدمات فیزیکی وجود دارد.

Untitled 5

  سیستم جلوگیری از ایجاد ضربه (Kick Back Stop)

در صورتی که در حین برش قطعه کار، صفحه برش در محل برشگیر کند، این سیستم با خاموش کردن دستگاه از عقب راندن و ضربه زدن به مچ دست کاربر جلوگیری میکند.

Untitled 4

  سیستم کنترل ضد لرزش( Anti-Vibration )

یک دستگاه برقی، اعم از فرز یا دریل، در اثر حرکت دورانی یا ضربه، ارتعاشاتی را ایجاد می کند که مستقیماً به کاربر منتقل میشود. این ارتعاشات، باعث ایجاد آسیبهایی به سیستم عصبی و بدن کاربر میشود. با به روی کار آمدن این سیستم، با تعبیه لرزه گیرهایی در دستگاه، از ارتعاشات وارده به کاربر میکاهد.

Untitled 2

  سیستم خروجی گرد و غبار ( Dust Extraction System )

گرد و غبار ایجاد شده در حین کار در اثر سوراخکاری یا برش قطعات، باعث به وجود آمدن مشکلات تنفسی، آلودگی مکان و ابزار می گردد. با به کارگیری این روش، گرد و غبار، مکیده شده، جمع آوری می گردد.

Dust Extraction System

خواندن 1911 دفعه آخرین ویرایش در دوشنبه, 11 مرداد 1395 ساعت 12:59

درباره نشریه

نشریه ابزار و یراق، نخستین ماهنامه در زمینه صنایع مرتبط با ابزار و یراق کشور ، در تاریخ 90/4/27 طبق مجوز شماره ثبت 90/10407 وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ،فرصتی یافت تا پا در وادی رسانه های مکتوب کشور بگذارد. گروهی از روزنامه نگاران ،طراحان ،هنرمندان و فعالان رسانه ای، در این زمینه ، سنگ بنای حرکتی را نهادند تا اولین نشریه تخصصی ابزارآلات صنعتی و یراق ها پا به عرصه فعالیت بگذارد.

عضویت خبرنامه

با ثبت نام در خبرنامه از ماهنامه الکترونیکی استفاده نمایید.